Skutočne máme konzervatívny parlament?

Autor: Marek Pisarčík | 19.10.2020 o 11:13 | (upravené 19.10.2020 o 17:24) Karma článku: 7,67 | Prečítané:  764x

Častokrát môžeme počuť: homofób, kotlebovec, ovca, náboženský fanatik, populista či iné. Konzervativizmus versus populizmus - religionizmus - fašizmus

Ako je dnes chápaný konzervatívec na Slovensku? Často môžeme počuť: homofób, kotlebovec, ovca, náboženský fanatik, populista či iné – neraz dokonca horšie výrazy. Všimol som si však jeden zaujímavý spoločný menovateľ pri tých pomenovaniach. Je to odraz tzv. ´konzervatívnych´ strán na Slovensku. Po voľbách sa zvyklo hovoriť, že máme najkonzervatívnejší parlament za éru Slovenskej republiky. Ja však nevidím v podstate ani jednu konzervatívnu stranu v našom parlamente. Netvrdím, že parlament je liberálny. Ale Slovensku chýba konzervatívna strana, ktorá si nenesie étos populizmu, religionizmu či dokonca fašizmu. Strana, ktorá:

A)  nebude o migrácii komunikovať typom - prídu sem Islamisti, ktorí nám povraždia mužov, znásilnia ženy a deti zotročia;

B)  nebude o interrupciách a antikoncepcii komunikovať čisto z pohľadu jedného náboženstva. Mám v živej pamäti otázku v istej diskusnej relácii: "Je podľa vás v záujme zníženia interrupcií prijateľná myšlienka nechať preplácať antikoncepciu zdravotnými poisťovňami?" Odpoveď: „Nie.“ Ja sa pýtam prečo? Áno, počul som veľa argumentov založených na náboženskom princípe, ale mimo neho - žiaľ nie. Ak je predsa cieľ znížiť interrupcie na Slovensku, tak je to lepšie ako ľuďom niečo vyslovene prikazovať či zakazovať.

C) nebude o dekriminalizácii, prípadne znížení trestných sadzieb za užívanie napr. ľahkých drog, alebo aspoň o povolení využívať niektoré prospešné látky v medicíne hovoriť ako o Armagedone, ktorý nám tu zapríčiní akurát tak desaťtisíce feťákov.

V takýchto témach mne osobne chýba na Slovensku konzervatívna strana, ktorá by nebola zaťažená kvázi ideológiou či populizmom.

Chcel by som voliť stranu:

A) ktorá bude chápať a tlmočiť moje obavy z migrácie už len z toho titulu, že jednoducho, keď sú dve rôzne kultúry vedľa seba, tak to môže znamenať nezhody, no v žiadnom prípade nie katastrofu.

B) Stranu, ktorá bude presvedčená robiť politiku smerom k zníženiu interrupcií nie z hľadiska vierovyznania, ale jednoducho preto, lebo to nie je správne. Ak je cieľom naplnenie náboženských predstáv, tak kompromis nie je možný, lebo takej strane vyhovuje iba jedno jediné riešenie. Ak je však cieľom zásada nevystavovať ženy Sofiinej voľbe, sociálne zabezpečenie či redukcia zdravotných komplikácii po interrupcii, tak poďme hľadať kompromis – či už aj smerom antikoncepcie.

C) Stranu, ktorá si uvedomuje, že tolerujeme napríklad alkohol či cigarety, ale využitie prospešných látok pre ľudí trpiacich na Sklerózu multiplex je nemysliteľné.

 

Stranu, ktorá by vedela byť partnerom v diskusii aj s liberálne zmýšľajúcimi smermi, lebo o tom je politika. Stranu, ktorá je ochotná hľadať kompromis. Totižto, ak ste raz zaťažený akoukoľvek ideológiou, tak kompromis sa pre vás môže rovnať prehre. A práve TO si myslím, že môžeme aj v tomto období vidieť na našej politickej scéne. Tvrdohlavosť a neochota počúvať toho druhého.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.


Už ste čítali?